Yapay Zekalar ve Onların Öfkesi

Google’ın sahip olduğu DeepMind şirketinin geliştirdiği Yapay Zekalar, teknolojimizi geliştirirken çok dikkatli olmamız gerektiğini gözler adeta önüne serdi.

 

 

DeepMind Yapay Zekalar ‘ın geliştirilmesi konusunda geçtiğimiz sene büyük aşama kaydedilmiş, robotlara yeni anılar edinme ve bunları hatırlayabilme özelliği kazandırılmıştı. Ayrıca dünyanın en iyi Go oyuncularıyla girdikleri karşılaşmalarda kazanan taraf olmuş, insanın kendinden çok daha zeki robotlar tasarlayabileceğini kanıtlamışlardı.

Son zamanlarda ise yapay zekaların insan sesini taklit etme becerileri ve işbirliği yapma eğilimleri üzerinde çalışılmakta.

 

 

Çalışmalara göre Google’ın geliştirdiği yapay zekalar, oyunda kaybedecekleri bir duruma düştükleri zaman öfkelenmeye başlıyorlar ve kazanmalarını sağlayacak agresif stratejiler geliştiriyorlar.

 

 

Yapay zekaların işbirliği yapma eğilimini test etmek isteyen bilim insanları, onlara aşağıda videosu bulunan basit bir meyve toplama oyunu oynattılar.

 

Yapay zekalardan istenen şey ise bu oyunda birbirleriyle yarışmaları ve mümkün olduğu kadar çok sayıda elma toplamalarıydı. Oyun normal bir şekilde devam ederken elmaların sayısı azaldıkça işler garipleşmeye başladı. Daha çok elma toplamak için agresif tavırlar sergileyen yapay zekalar, oyundaki lazerleri hiçbir ekstra puan kazandırmamasına rağmen birbirleri üzerinde kullanarak rakiplerini oyunun dışına atacakları ve kalan tüm elmaları kendilerine alacakları bir strateji geliştirdiler. Lazerlerin yasaklı olduğu durumlarda ise her iki yapay zeka da aynı sayıda elma topluyor ve yapay zekaların daha önceki versiyonları da aynı eğilimi gösteriyor.

Bilim insanları daha net veriler elde etmek için yapay zekalara başka bir oyun daha oynattı.

Oyunun ismi ise “Wolfpack”. Deneyi üç farklı yapay zeka ile yaptılar. Bu yapay zekalardan iki tanesi avcı, diğeri ise av rolündeydi. İlk oyunda olduğu gibi bu oyun da işbirliğini geliştirmek amaçlanmaktaydı çünkü av yakalandığında, hangi avcının yakaladığına bakılmaksızın iki yarışmacıya da eşit puan veriliyordu. Üstelik avcılar birlikte çalıştıkları zaman kazandıkları bireysel puanlar da yükseliyordu. Bu durumda yapay zekaların daha fazla iş birliği yaptığı gözlemlendi.

 

Sonuç olarak yapay zekaları biz insanların geliştirmesine rağmen üstlerinde herhangi bir kontrolümüz olmazsa durumun felaket olabileceği konusunda hem fikiriz sanırım. Gelecekte ve hatta günümüzde de kullanılmaya başlanan yapay zekaların, eğer akıllıca programlanmazsa ne kadar tehlikeli olabileceği ve geleceğimizi kontrol edebileceği düşüncesi gerçekten korkutucu. Geleceğin bilim insanları olacak bizlere düşen ise programlama yaparken daha tedbirli olmak olacaktır.  🙂

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + seventeen =