Siber Güvenlik Kurulu Kuruldu

Son aylarda ülkemize diğer ülkelerden yapılan siber saldırılardan çoğu şirket ve resmi kurumlar etkilenmişti. Sonunda Türkiye bu konuda ne kadar savunmasız olduğunu farketmiş olacak ki, Kamu kurum ve kuruluşlarının KamuNet'e dahil edilmesine ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

siber güvenlik,türkiye

Geçtiğimiz günlerde, Siber Güvenlik Stratejisini ve Hedefini açıklayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ardından, şimdide Siber Güvenlik alanında hizmet vericek olan KamuNet ve Siber Güvenlik Kurulu'nun kurulmasıyla ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazeteyi bilmeyenler için, Resmi Gazete devletimizin çıkardığı yasalar veya verdiği kararların yayımlanması için oluşturulmuş bir gazetedir.

Genelgenin içeriğinde genel olarak, siber güvenlik ile ilgili alınacak önlemleri belirlemek,hazırlanan plan,program,rapor ve standartları onaylamak,bunların uygulanmasını ve koordinasyonlarını sağlamak amacıyla Siber Güvenlik Kurulu'nun kurulduğu bildiriliyor.

Ağlarımız Güvenli Değil!

Ayrıca Siber Güvenlik Kurulunun kamu kurum ve kuruluşlarının daha güvenli bir ağ üzerinden haberleşmeleri amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonucu, bu kurumların güvenli bir ağ altyapısı oluşturulana kadar internete kapalı sanal ağlar üzerinden haberleşmeleri kararlaştırıldı.Bu şekilde fiziksel olarak bir nebzede olsa güvenlik sağlanmış olacak.

Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla çıkan genelgede, milli siber güvenlik için hayati önem taşıyan bu projenin bir an önce tamamlanabilmesi için kamu kuruluşlarının KamuNet'e dahil olmasını istedi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın "Siber Ordu kurulsun" talimatından sonra gerçekleştirilen en büyük adım budur ve çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. KamuNet ve Siber Güvenlik Kurulu ülkemize hayırlı uğurlu olsun 🙂

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =