Siber Dünya'ya Giriş

Siber Dünya'ya Giriş

Siber Dünya'ya ilk adımımı aslında öğretim gördüğüm üniversitemde attım.İlk olarak Linux ve komut satırını öğrenerek işe başladım daha sonra ise siber alem için özelleşmiş Linux sürümü olan Kali ile tanıştım ve Kali'deki toolları kurcalamaya başladım.Saatlerce bu toollarla uğraştım ve hiçbir zaman bundan sıkılmadım.

 

hack

 

Size ilk tavsiyem işe Linux komut satırını öğrenerek başlayın ve Linux'u temellerine kadar keşfedin.Daha sonra ise uzmanlaşmak istediğiniz alanı seçmelisiniz.

Uzmanlaşma alanlarından bazıları:

  • Network Paket Analizi Sistem
  • (Linux/Microsoft) Uzmanlığı
  • Ters Mühendislik
  • Saldırı Yöntemleri
  • Savunma Yöntemleri
  • Bilgi Güvenliği

 

Uzmanlaşacağınız alan hakkındaki her şeyi ama her şeyi bilmelisiniz.Bunun dışında diğer alanlar hakkında da bilgi sahibi olmalısınız ve en az 1 adet yan alan daha seçmelisiniz.

 

bilgisayar lab

Peki nasıl bu alanlarda uzmanlaşabilirsiniz?

Öncelikle İngilizce'yi çok iyi derecede bilmelisiniz.Çünkü siber alanlarda Türkçe kaynak yok denecek kadar az veya yetersiz.Bunun dışında eğer hala bir lise öğrencisiysen veya tekrar üniversite okuyacak kadar cesursan, bilgisayar mühendisliğini seçmelisin ve seçtiğin bölümün İstanbul'da olması senin için mükemmel olur.Bildiğiniz üzere İstanbul bilişim sektöründe Türkiye'nin kalbi konumunda.Seçtiğin üniversitenin %100 İngilizce eğitim vermesi senin yararına olacaktır.

Bunun dışında Cisco Academy gibi çevrimiçi sertifika veren sitelere girip, ücretli veya ücretsiz dersler alabilirsin.Tabii bunların da çoğu İngilizce olacaktır.İngilizce şart!

 

Unutma! İlk adımı atmak her zaman zordur, fakat ilk adımdan sonrası çok kolay.

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 5 =