Nasıl Beyaz Şapkalı Hacker olurum? (Yol gösterici yazı)

Beyaz Şakpalı Hacker – Yol Gösterici Yazı

beyaz şakpalı hacker

 

 

Beyaz şapkalı hacker olmak istiyorsun fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Eğer öyleyse doğru yerdesin. İnternetteki kitapların ve ücretsiz kaynakların çoğunun yalnızca konuyla ilgili önemli miktarda bilgi sahibi olanlar için hazırlanmıştır, yani yeni başlayanlar için beyaz şakpalı hackerlık öğretmenliği yapmazlar.Bu nedenle yeni başlayanlara beyaz şakpalı hacker olma yolculuğuna nasıl başlayacaklarına dair yararlı ipuçları veren bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

 


Yeni başlayanlar için beyaz şakpalı  hacker olmanın en iyi yolu nedir?

 

Aşağıdaki adımları sırayla okuyalım.

 

Adım 1: Basitten başlamalısın.

Önceden az çok hack bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan amatörler için, temelden başlamak her zaman daha iyidir. Bilgisayar ağları, ağ bağlantı noktaları, güvenlik duvarları, IP adresi, HTTP, FTP, DNS, SMTP gibi yaygın ağ protokolleri vb. konuların yanı sıra bunların nasıl çalıştığını öğrenmek, doğrudan nasıl saldırılacağını öğrenmekten daha iyidir.

beyaz şakpalı hacker

 

Ayrıca bilgi toplama alanında çok önemli bir yeri olan Linux’un alternatif işletim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayabilirsin.Temel bilgileri ne kadar çok öğrenirsen, güvenlik açığı ve aygıt exploitleri bulmak o kadar kolaylaşır. Temel kavramların, temel bir anlayışını geliştirdikten sonra uygulamada olan çeşitli hack tekniklerini kolayca anlayabilecek duruma geleceksin.

 

 

Adım 2: Öğrenmeye başlamak için iyi bir kaynak bulmalısın.

Birinin hackerlık alanında oldukça fazla tecrübe sahibi olması durumunda, en son güvenlik açıkları ve bunlardan yararlanmanın olası yolları hakkında teknik bilgiler veren çok sayıda kitap ve web sitesi bulunmaktadır. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için basitten anlaşılması kolay bir şekilde temel bilgilerden hacklemeyi öğreten kaynaklar bulmak zor.

hacker kitabı, kaynak, hack, siber savunma

Bu yüzden Türkçe kaynak olması adına sitemizde güncelleyerek paylaşacağımız konuları takip edebilirsin.Ayrıca İngilizce’ni iyi bir seviyeye çekerek, Google’da birçok kaynağa erişebilirsin.

 

 

3. Adım: Programlamayı öğrenin (İsteğe bağlı)

Hack becerilerinizi bir adım öne almak istiyorsan, programlamayı öğrenmek es geçilemez. Hack işlemi için hazır araç ve programların bir çoğunu kolayca internette bulabilirsin ancak PHP ve JavsScript gibi bazı temel programlama dillerini öğrenirsen; böylece kendi araçlarını geliştirecek ve kodlarla oynayabileceksin. Ancak, programlamayı öğrenmek istemiyorsan, bu adımı atlayıp yine de iyi bir beyaz şakpalı  hacker olabilirsin.

 

javascript, php

 

 

 

Usta bir beyaz şakpalı  hacker olmak ne kadar zaman alır?

 

Beyaz şakpalı hackerlık, bir gecede hakim olunabilinecek bir şey olmadığından, acele etmemelisin. Bilgi, beceri, yaratıcılık, bağlılık ve elbette zamanı gerektirir. Harcadığın çaba ve özveri miktarına bağlı olarak, gerekli tüm becerileri geliştirmek birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Temelleri öğrenip, sağlam bir temel oluşturmanız koşuluyla herkes bir beyaz şakpalı hacker olabilir.

 

Eğer gerçekten sağlam bir beyaz şakpalı  hacker olmak istiyorsan, asla vazgeçme!

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + sixteen =