ls komutu ve parametreleri

Ls komutu Linux'ta en sık kullanılan komutlardan biridir.Ls komutu, dosyaları ve dizinleri listelemek için kullanılır. Varsayılan olarak, geçerli dizinin içeriğini listeleyecektir.Çok yaygın kullanılan bir komut olduğu için ve parametreler ile işlevsel bir hale getirebileceğimizden dolayı işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak olan parametreleri tek bir konu altında toplamak istedim.

1. Dosyaları hiçbir parametre kullanmadan listelemek için :

Ls parametresiz çalıştırıldığında yalnızca dosya veya dizinlerin basit bir listesi görüntülenir.

2. Uzun listeleme biçimi :

-l karakteri (küçük L harfi) kullanılarak, geçerli dizinin içeriğinin uzun bir listesi gösterilir.Dizinin boyut tarih, saatini ayrıca dosya veya klasör adını dosyanın sahibini ve onun iznini gösterir.Sonraki örneklerde, daha iyi sonuç almak için -l parametresini (genellikle) birleştiririz.

3. Dosyanın boyutunu gösterme :

Byte cinsinden okuma boyutu ilk bakışta ilginç gelebilir.4 MB okumak yerine 4194304 bayt gibi bi sayıyla karşılaşmak daha korkutucu gözükebilir ve anlamamızı zorlaştırır.Boyut açısından daha sağlıklı bir okuma için -l ve -h parametrelerini birlikte kullanabilirsiniz.H parametresinin anlamı (human readable) yani insanın okuyacağı hale getir demektir.

4. Dosya boyutuna göre sıralama :

Bazı durumlarda dosya boyutuna göre sıralamak isteyebiliriz. Bunun için -S parametresini kullanabiliriz. Liste en büyük dosya boyutundan en küçük dosya boyutuna göre sıralanacaktır.

5. Gizli dosyaları göster :

Linux'ta bir dosya "." ile başlıyorsa (nokta) gizli bir dosyadır. Ls komutu ile gizli dosyaları görmek için -a parametresini kullanabilirsiniz.

6. Ekrana renksiz bir şekilde listeleme :

Bazı linux dağıtımları renk seçenekleri kullanır.Bu yüzden ls komutu çalıştığında renkli bir listeleme görürsünüz.Örneğin tar dosyalarının kırmızı klasörlerin mavi olması gibi.Eğer listelemenin bu formatta olmasını istemiyorsanız --color=never parametreyi kullanmalısınız.

7. Dosyaların dizin numarasını yazdırma :

Dizin numarasını veya bilinen inode numarasını basmak için -i parametresini kullanabiliriz. İndeks numarası ilk sütunda görünen sayıdır.

8. Sahiplik bilgileri olmadan kayıtları yazdırma :

Bunun için -g parametresini kullanabilirsiniz.

9. Listelemeyi tersine çevirme :

Listelemeyi ters bir şekilde yapmak isterseniz -r parametresini kullanabilirsiniz.

10.Alt dizinleri yinelemeli olarak olarak listele:

-R (recursive) parametresi ile alt dizinler de dahil olmak üzere dizini listeleyebilirsiniz.Peki nedir bu yinelemeli (recursive) şekilde listeleme ? Örneğin home (Ev) klasörünüzdeyken ls -R komutunu çalıştıracaksınız.Komutun çıktısı home klasörü ve alt klasörlerdeki bütün herşeyi sizi listeleyecektir.

 

11. Dosya uzantısına göre sıralama :

Listelemek iştediğiniz klasörün içindeki herşeyi kendi aralarında uzantılarına göre sıralamak istersek -X parametresini veya --sort =extension parametresini kullanarak yapabilirsiniz.

12. Değişiklik zamanına göre listeleme :

-t parametresini kullarak listelemenizi en yeniden en eksiye gidecek şekilde ekrana yazdırabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =