iPhone görüşme kayıtlarını gizlice iCloud’a yüklüyor iddiası!

Apple, San Bernardino'lu katil Syed Rizwan Farook'un iPhone bilgilerini talep eden FBI ile karşı karşıya kaldıktan sonra, bu sene kullanıcı gizliliğinin koruyucusu olarak ortaya çıktı. Şirket son yıllarda, tüm telefonlar için daha iyi bir şifreleme uygulayarak ve herhangi bir kurum için bu şifrelemeyi suistimal etmeyi reddederek müşteri verilerini güvence altına almak üzere büyük bir adım attı.

Ancak bazı koşullar altında özel bilgiler hâlâ Apple ürünlerinden kaçıyor.En son, şirketin online senkronizasyon servisini, iCloud'u içeriyor.

Rus adli dijital firması Elcomsoft, iCloud etkinleştirilirse Apple'ın mobil cihazlarının otomatik olarak bir kullanıcının arama geçmişini şirketin sunucularına gönderdiğini tespit etti, ancak veriler kullanıcının seçim veya bildirimi olmaksızın birçok halde zaten yüklenmiş.

Elcomsoft'un CEO'su Vladimir Katalov, "Verilerin gönderilmesi için yalnızca iCloud'un kendisinin etkinleştirilmesi yeterli" dedi.

Apple Herşeyimizi Kaydediyor!

Gizli olarak Apple'a yüklenen günlükler, bir iOS cihazında yapılan ve alınan tüm çağrıların telefon numaraları, tarihleri ve saatleri ve süresi ile birlikte bir listesini içeriyor

Apple'ın sunucularına gönderilenler sadece normal arama kayıtları değil. IOS cihazlarında sesli ve görüntülü görüşme yapmak için kullanılan FaceTime, Elcomsoft'a göre arama geçmişini otomatik olarak iCloud'a gönderiyor. Şirket hem normal aramaları hem de FaceTime arama kayıtlarını iCloud'a göndermenin, Apple'ın Mart 2015'te piyasaya sürdüğü en azından iOS 8.2'ye kadar dayandığına inanıyor.

Ayrıca çağrı kayıtlarını buluta senkronize eden tek şirket Apple değil. Android telefonlarda bunu yapıyor ve aynı zamanda Windows 10 mobil cihazlarda arama günlüklerini varsayılan olarak aynı Microsoft hesabını kullanan diğer Windows 10 cihazlarıyla senkronize ediyor. Katalov, test etmek için çok fazla Android akıllı telefon sürümü bulunduğunu söyledi ancak şirketinin araştırması, çağrı günlüğü senkronizasyonu yalnızca Android 6.x ve daha yeni sürümlerde gerçekleştiğini gösteriyor. Apple cihazlarında olduğu gibi, kullanıcının arama geçmişi senkronizasyonunu devre dışı bırakmasının tek yolu senkronizasyonu tamamen devre dışı bırakmaktır.

Vladimir Katalov net bir şekilde "şifreleme anahtarları kontrol edilene kadar hiç bir Apple cihazımı kullanmayacağım" dedi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + six =