Adil Kullanım Kotası Tamamen Kalkıyor!

Bakan Ahmet Arslan, adil kullanım kotasının 2018 yılında kaldırılacağını açıkladı.

 

Adil kullanım kotası yani internet hızının belirli bir kotayı aştıktan sonra düşmesi neredeyse herkesi sinirlendiren bir durumdu.Bunun nedeni, firmaların düşük altyapı maliyeti ile daha fazla kar etmesinden ve çok daha önceleri teknolojinin yetersiz kalmasından kaynaklanmaktaydı.Ama artık yıl oldu 2017 ve teknoloji çok ileri seviyede.Artık firmaların bu bahane ile daha fazla kar etmelerine ve internet kullanıcılarını mağdur etmelerine son!

 

BTK Başkanı DR. Ömer Fatih Sayan‘ın da resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı bu paylaşım ile adil kullanım kotası tarihe karışıyor.

 

akk

 

 

Adil Kullanım Kotası 2018 yılı sonu ile tamamen uygulamadan kaldırılacak. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacak.Örnek verecek olursak 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK geçerli olmayacak. Yani internetten istediğimiz gibi özgürce son hızda kota sorununu dert etmeden film, dizi, oyun indirebileceğiz.

 

Peki ya mobil internet kullanıcıları için Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?

Mobil internet kullanıcıları için de AKK sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKK hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Yani 50 Mbps internet paketi kullanan ile 20 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKK sonrası aynı hızları kullanmayacak.

Adil Kullanım Kotasına getirilen esneklik sonrası hız limitleri nasıl olacak?

8 – 16Mbps arası AKK’den sonra 5Mbps,
16 – 24Mbps arası AKK’den sonra 8Mbps,
24 – 50Mbps arası AKK’den sonra 16Mbps,
50 – 100Mbps arası AKK’den sonra 24Mbps,
100 – 500Mbps arası AKK’den sonra 32Mbps,
500 – 1000Mbps arası AKK’den sonra 64Mbps

Bu çalışma mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Özetle başımızın belası Adil Kullanım Kotası  2018 yılında tarihe karışacak!

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =