Gizemli siber saldırılar Twitter, Netflix, Spotify’ı servis dışı bıraktı!

Gizemli siber saldırılar can yaktı!

 

Kaynağı belirlenemeyen gizemli siber saldırılar Twitter, Netflix, Spotify ve Reddit gibi ünlü siteleri üyeler için kullanması sinir bozucu hale getirdi.

 Twitter, Spotifynetflix, siber, saldırıreddit

 

İnternet dünyasının en önemli DNS hizmeti sağlayıcılarından Dyn'e yapılan DDoS saldırısından en çok ABD'nin doğusundaki internet kullanıcıları etkilendi.21 Ekim 2016'da başlayan saldırılar, 2 saat içerisinde Dyn tarafından yapılan açıklamayla çözüldüğü öğrenildi.

Fakat daha sonra şirket kendini birçok yerden yapılan siber saldırılar altında buldu ve Dyn "Mühendislerimiz DNS altyapısını hedef alan çeşitli saldırıları araştırmaya ve azaltmaya devam ediyor." açıklamasında bulundu.

DDoS, gizemli siber saldırılar

 

Ek olarak Snoopwall CEO'su Gary Miliefsky, DDoS saldırılarının oldukça yaygın ve ucuz olduğunu söyledi.

 

BTK, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan,  ABD'de yaşanan gizemli siber saldırılar nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir." diye konuştu.

Ek olarak Ömer Fatih Sayan konuşmasına şu kelimelerle devam etti;

"Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir."

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 19 =