Genç yeteneklerden Beyaz Şapkalı Hacker ordusu kurulacak!

BTK(Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu) tarafından genç hackerlardan oluşan bir hacker ordusu kurulacakmış.Ayrıca ekibe giren hakerlara 6-10 bin TL arası maaş verilmesi söz konusu.

BTK, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu

Türkiye'de son zamanlarda artan siber güvenlik alanına yapılan yatırımlardan bir yeniside genç arkadaşlardan oluşacak bir hacker grubu oluşturulacak olması.

Yazar Notu: Hacker dediğimizde genelde insanların aklına kötü adamlar geliyor, böyle bir algı yerleşti toplumda. Bu arkadaşlar beyaz şapkalı hacker denen "etik" değerlere uygun hackerlar olacak. Beyaz şapkalı hacker dediğimiz arkadaşlar, kötü amaçları olan hackerlar kadar teknik bilgisi ve yeteneği olan fakat bu yeteneklerini insanlara zarar vermek yerine insanları korumaya adamış hackerlardır.

Peki bu genç "etik" hackerlar nasıl seçilecek? Tabii ki bir BTK tarafından hazırlanan bir mülakata tabii tutulacaklar bilgilerini ve yeteneklerini ölçmek için, mülakatı geçen arkadaşlar ekibe katılma şansı bulacak. BTK üniversiteli arkadaşlarımızdan büyük ilgi görmeyi planlıyor. Başvurular usom@btk.gov.tr adresine yapılacak.

Bu işe başvuracaklar bunun normal bir iş olmadığı bilincinde olmalı

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan; "Bizim en büyük eksiğimiz, yetişmiş nitelikli eleman eksiğidir. Bu yüzden işe alacağımız arkadaşlar kendilerini bir nebzede olsa yetiştirmiş olmak zorundadır. Ayrıca bizim sabah 8 akşam 5 saatleri arasında çalışırım maaşımı alırım gibi bir çalışma şeklimiz yok maalesef, siber saldırı her an gelebilir bu yüzden bizle çalışacak arkadaşlar 7/24 çalışmayı göze almalılar." dedi.

Katılmayı planlayan genç arkadaşlara şimdiden başarılar!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + one =