Fidyeci Yazılımlarda Yeni Çağ!

Yeni ortaya çıkan bir fidye yazılım türü, kurbanlarına çok ilginç bir teklif sunuyor.

indir

Bildiğiniz gibi fidye yazılımın mantığı, sizin dosyalarınızı şifreleyip sizden para koparmaya çalışmaktır. Bu aralar fidye yazılımlar büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Asıl konumuz olan yeni bir fidye yazılım türü. "Popcorn" şeklinde adlandırılan bu fidye yazılımı kurbanlarına 2 seçenek sunuyor.

1. Seçenek hepimizin tahmin ettiği gibi para verip dosyaları kurtarabilirsiniz, 2.si ise bu zararlı yazılımı 2 kişiye daha bulaştırmak. Bunu yaptığınız vakit, saldırganların size gönderdiği kod ile şifreyi kırıp dosyalarınızı kurtarabiliyorsunuz.

Bu yazılımı asıl tehlikeli yapan özelliği ise, şifre çözme kodunun 4 kez yanlış girilmesi halinde dosyaları silmesi. Eğer şifreyi kırma konusunda kendinize güveniyorsanız yalnızca 4 hakkınız var.

Bu farklı fidye yazılımı ilgi görürse, önümüzdeki yıllarda bu tür yazılımların kurbanlarını kullanacaklarını söyleyebiliriz.Ayrıca Popcorn ile ilgili bir diğer olay ise, fidye olarak toplanan paranın Suriye'ye ilaç,gıda ve giysi desteği olarak gönderileceğinin yazılması.

Ayrıca Kaspersky Lab tarafından hazırlanan "Fidye yazılım devrimi" isimli raporda ;

2016 yılında ;

- 62 yeni fidye yazılım ailesi ortaya çıktı
- Geçen seneye göre fidye yazılımların sayısı 11 kat arttı
- Fidye yazılıma para ödeyen 5 şirketten 1’i verilerini kurtaramadı
- 2016 yılının 3. Çeyreğinde 10 saniyede 1 bir birey, 40 saniyede 1 bir şirket fidye yazılımlara kurban gitti.

gibi maddeler bulunmakta.

Extra bilgi olarak Kaspersky Lab tarafından bazı fidye dosyaların şifrelerini kırmak amacıyla hazırlanmış araçlar paylaşılmıştır bu araçlara buradan ulaşabilirsiniz. Bu araçlar sizin dosyalarınızı çözmeyebilir, sonuçta "bazı" fidye dosyalarının şifrelerini kırabildiği belirtilmiştir. Belki bi yardımı dokunur diye paylaşıyorum.

Ayrıca Kaspersky Lab'ın hazırladığı "Fidye yazılımlardan nasıl korunabiliriz" konusuna bakmanızı tavsiye ediyorum. Fidye yazılımlara karşı önlemler alınabilir ancak bir şekilde sizin dosyalarınıza bulaştığında yapılabilecek şeyler çok kısıtlı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + eight =