Enerji Bakanlığı’na Siber Saldırı!

Son günlerde ülkenin büyük bir bölümünde yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi belli oldu. Bu konuda açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilisi; "Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik bir çok sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının göstergesi" şeklinde konuştu.

Türkiye saldırıların hedefinde

Ülkemizin 15 temmuz darbe girişiminden sonra, siber saldırı alma yüzdesi hızla arttı. Elektrik hatlarımıza aldığımız saldırılarda bunlardan sadece bir tanesi.

Bu saldırılardan sonra BTK,Telekom ve ilgili kurumlar dahilinde gerekli önlemlerin alındığı belirtildi. Yetkililer "Saldırılar genel olarak,internet sitelerimizi ele geçirerek, sistemlerimize ulaşma ve sızma sağlama yönünde. Özellikle elektrik alanına büyük saldırılar alıyoruz fakat bütün saldırılar tespit edildi ve engellendi." şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca uzmanlar saldırıların yılbaşı gecesi için dahada şiddetleneceği yönünde hem fikir.

Detaylı Bir İnceleme Başlatıldı

Enerji Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada da elektrik kesintileriyle ilgili "Düzenli bakımları yapılan ve bazıları çok yakın zamanda yenilenen hatlarda, bu boyutlarda bir hasarın nasıl oluştuğu ile ilgili tüm ihtimaller üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede Bakanlık birimlerimizin çalışmalarının yanında, hasarın neden kaynaklandığını tespit etmek için, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile birlikte detaylı bir inceleme başlatılmıştır' denildi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =