Dailymotion internet korsanları tarafından hacklendi!

En ünlü video paylaşım platformlarından biri olan Dailymotion geçtiğimiz günlerde hacklendi. 85 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı söyleniyor.

dailymotion,hack

Dailymotion son dönemlerde çok popüler hale gelmişti bildiğiniz gibi, hatta youtubedan sonra en çok kullanılan 2. video paylaşım platformu durumuna gelmişti. Bu kadar gelişmesinin üstüne arayüzünü daha user friendly(kullanıcı dostu) haline getirmek üzere arayüzünde bazı değişiklikler yapmıştı, fakat bu değişikliğin ardından hacklendiler, arayüzü değiştirirken açık bırakıp bırakmadıkları hakkında bir bilgi yok.

Sosyal medya üzerinden "sızıntı habercisi" durumuna gelen LeakedSource, 85 milyon kullanıcının e-posta,kullanıcı adı ve şifre gibi kişisel bilgilerinin çalındığını açıkladı.

85 milyon kullanıcının Dailymotion'un yaklaşık %25-30 una denk gelen bir kullanıcı sayısı olduğunu ve çalınan bu bilgilerin güncel olduğunu da belirteyim.Ayrıca Dailymotion'un bu haberleri çıkıp "öyle bir şey olmadı kardeşim!" şeklinde yalanlamaması da bu haberlerin gerçekçiliğini arttırıyor.

Dailymotion'un güvenlik sistemleri çok iyi dizayn edildiği düşünülüyordu hatta şifreler başkasının eline geçmemesi için Bcrypt karma algoritması ile korunuyordu. Bu şifreleme yönteminin kırılamayacağına inanılıyordu fakat, evdeki hesap çarşıya uymadı 🙂

Hackerlar bu 85 milyon kullanıcı bilgisi ile ne yapabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu bilgileri internet ortamından iyi meblağlara satabilirler yada bu saldırıyı sadece Dailymotion'un itibarını lekelemek içinde yapmış olabilirler sonuçta hızla yükselen bir platform.

Dailymotion hesap bilgilerinizi değiştirin!

Eğer Dailymotion hesabınız varsa e-posta ve şifreniz gibi bilgilerinizi değiştirmenizi tavsiye ederim, bu siber saldırıdan sonra sizinde hesabınız tehklike altında olabilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =