AKBANK Hacklendi!

Bu aralar yabancı ortamlarda dahil bir çok ortamda büyük bir türk bankasının hacklendiğine dair söylentiler var. Bende olayı biraz araştırdım ve bu haberi eklemeye karar verdim.

indir

 

Hacklenen bankanın AKBANK olduğu söyleniyor ve eğer söylenenler doğru ise bilanço yaklaşık 160 milyon TL civarında. Onbinlerce kredi kartı bilgisi ve kullanıcı bilgisinin çalındığı iddia ediliyor.

Bu konu üzerine AKBANK açıklama yaptı ve saldırı aldıklarını kabul ettiler. Bu açıklama şu şekilde;

“Bir internet sitesinde yeralan bankamız ile ilgili haberde bahsedilen girişimler dünyada ve ülkemizde bankalara ve diğer tüm kurumlara zaman zaman yöneltilmektedir. Nitekim uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir SWIFT Yurtdışı Para Transfer Sistemleri atağına dair bir haber 12 Aralık tarihinde Reuters Haber Ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Sözkonusu atak 8 Aralık tarihinde bankamız bilgisayar sistemlerine de yöneltilmiştir.

Atak sonrasında teknik ekiplerimizce duruma ivedilikle müdahale edilmiş, gerekli tedbirler alınmış ve konu ile ilgili kamu makamlarına hiç vakit kaybedilmeden bilgi verilmiştir. Tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.
Bu veya başka herhangi bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.
Durumun bankamız açısından operasyonlarımızı ve mali tablolarımızı etkileyecek önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Bankamızın maruz kalabileceği azami risk tutarı 4 milyon USD seviyesinde olup, olası zarar Bankamızı koruyan Bankers Blanket sigortası kapsamına girmektedir.”

Bankaların müşretileri telaşlanmasın diye yaptığı açıklamaları biraz iyimser yaptığını daha önce görmüştük, 160 milyon TL mi yoksa 4 milyon USD(13.5 milyon TL) mi çalındı bilemeyiz fakat AKBANK saldırı aldıklarını kabul etti ve en az 13.5 milyon TL zarara uğradıklarını açıkladılar.

Ayrıca bir diğer iddiaya göre bu saldırı için banka içinden bazı çalışanlardan da yardım alındığı düşünülüyor, eğer gerçekten böyleyse iş gittikçe karmaşık bir hal alır.

 

Siber güvenlik uzmanı olan Alper Başaran'ın kendi sitesinde yayımladığı bu konuyla alakalı yazısını okumanızı da şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 1 =