2016 yılının en büyük siber saldırıları!

2016 nın sonuna yaklaşırken bende 2016'nın en çok göze çarpan siber saldırılarını listelemeyi düşündüm. İşte o liste;

 

1) ABD'ye yapılan siber saldırı(22 Ekim 2016) :

Ekim ayında ABD'ye yapılan saldırı sonucunda ABD'nin %70 i 4-5 saat süreyle internetsiz kalmıştı. Bir çok büyük siteyide etklileyen saldırı, Twitter,Amazon,Netflix ve PayPal gibi şirketleride belli süreliğine kullanım dışı bırakmıştı. Bu saldırıyı Rus ve Çin devletlerinin işbirliğiyle yaptığı iddia ediliyordu fakat bir süre sonra "New World Hackers" isimli bir hacker grubu saldırıyı üstlenmişti.

2) Yahoo! nun açıklamaları(Eylül ve Kasım 2016) :

Eylül 2016 da Yahoo!, 2014 yılında bir bilgisayar korsanı tarafından en az 500 milyon Yahoo! kullanıcısının bilgilerinin çalındığını açıkladı. Çalınan bilgiler kullancı adı,şifre,doğum tarihi,isim,soyisim,telefon numarası gibi değerli bilgiler. Bu açıklamaların ardından Kasım 2016 da Yahoo! dan bir şok edici açıklama daha geldi, 2013 yılında bir hacker grubu tarafından en az 1 milyar kullanıcı bilgisinin çalındığını açıkladı.

3) AKBANK ve bir kaç bankanın daha hacklenmesi(19 Aralık 2016) :

19 Aralıkta yapılan açıklamlara göre Bangladeş'teki bir banka 81 milyon dolarlarının çalındığını duyurdu, aynı gün içerisinde AKBANK'ta saldırı aldıklarını fakat herhangi bir para çalma olayının yaşanmadığını açıkladı. Fakat farklı kaynaklara göre AKBANK'tan 160 milyon TL civarından para çalınmış ve AKBANK kullanıcılarını telaşlandırmamak için böyle bir açıklama yapmak zorunda kalmış. Umarız AKBANK'ın yaptığı açıklama doğrudur. Bu saldırıların SWIFT sistemlerinde oluşan bir zaafiyetten kaynaklandığı düşünülüyor.

SWIFT sistemini bilmeyenler için, SWIFT sistem tüm dünya bankalarının kendi aralarında para transferlerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde bir tane BIC kodu bulunur ve bu kod sayesinde her banka her bankayı tanıyabilir. Mesela AKBANK'ın BIC kodu "akbnk" olsun bu BIC kodu ile bütün bankalar onu tanır.

4) Dailymotion'un hacklenmesi(12 Aralık 2016) :

12 Aralıkta en büyük video paylaşım platformlarından olan Dailymotion hacklendi ve toplam kullanıcı sayılarının %20 si civarında olan 85 milyon kullanıcının bilgileri çalındı. Bu saldırının sebebinin, Dailymotion'un arayüzlerinde yaptığı değişiklikler olduğu düşünülüyor.

5) LinkedIn Hacklendi(24 Mayıs 2016) :

Günümüzün popüler iş ağlarından LinkedIn, saldırganlar 2012 yılında çalınmış 117 milyon kullanıcı bilgisini 24 Mayıs 2016 da internete sızdırdı. LinkedIn bu sızdırılma olayından sonra 2012 den önce açılan bütün kullanıcıların şifrelerini sıfırladı.

6) Tumblr Hacklendi(31 Mayıs 2016) :

Sosyal blog sitesi Tumblr 31 Mayısta hackerların hedefindeydi. Gerçekleşen saldırıda 65 milyon kullanıcının kişisel bilgileri internet ortamına sızdırıldı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + one =